Extrakt z pobrežnej borovice – vlastnosti a použitie

V 16. storočí francúzsky cestovateľ opísal, ako domorodí obyvatelia Severnej Ameriky pomohli jeho posádke postihnutej skorbutom pomocou odvaru z ihličnatého stromu. Hoci presný druh tejto rastliny zostáva predmetom diskusie, tento príbeh inšpiroval neskoršie výskumy zložiek prítomných v kôre stromov. Osobitný záujem vedcov vzbudila borovica pobrežná, ktorej kôra obsahuje početné polyfenolové zlúčeniny. V súčasnosti je z nej získavaný extrakt súčasťou doplnkov stravy.

extrakt z pobrežnej borovice

  1. Čo je to extrakt z pobrežnej borovice
  2. Ako sa získava extrakt a aké má zložky
  3. Využitie extraktu z pobrežnej borovice v potravinách a doplnkoch stravy
  4. Ako vybrať kvalitný extrakt? Na čo si treba dávať pozor?
  5. FAQ – najčastejšie kladené otázky o extrakte z pobrežnej borovice

Čo je to extrakt z pobrežnej borovice

Extrakt z pobrežnej borovice je koncentrovaný rastlinný výťažok získavaný predovšetkým z kôry stromu Pinus pinaster Aiton, ktorý patrí do čeľade borovicovitých. Tento druh sa prirodzene vyskytuje v západnej časti Stredozemného regiónu, okrem iného vo Francúzsku, Španielsku a Portugalsku. Je prispôsobený pobrežným podmienkam, vrátane silného slnečného žiarenia, vetra a relatívne chudobných pôd.

Borovica pobrežná dosahuje zvyčajne výšku niekoľkých desiatok metrov. Má hrubú, hlboko popraskanú kôru červeno-hnedej farby, dlhé ihličie usporiadané v pároch a veľké, zdrevnaté šišky. Kôra slúži ako surovina na výrobu extraktov bohatých na polyfenoly.

Ako sa získava extrakt a aké má zložky

Výroba extraktu začína zberom kôry borovice pobrežnej, ktorá sa následne čistí, suší a drví. V ďalšej fáze sa vykonáva extrakcia pomocou vhodného rozpúšťadla, najčastejšie vody alebo zmesi vody a etanolu. Tento proces umožňuje oddelenie časti rastlinných zlúčenín od ostatných zložiek kôry. Získaný extrakt sa filtruje, zahusťuje a suší, čím sa získa prášok určený na ďalšie použitie.

Hlavnú skupinu látok prítomných v extrakte tvoria procyanidíny, zložené zo vzájomne spojených jednotiek katechínu a epikatechínu. Patria medzi proantokyanidíny, teda polyfenoly, ktoré sa vyskytujú aj v hrozne, kakau alebo niektorých bobuľových plodoch.

Okrem procyanidínov obsahuje extrakt katechín, epikatechín a taxifolín, ako aj malé množstvá fenolových kyselín, medzi inými kávovú, ferulovú, galusovú a protokatechovú. Jednotlivé zlúčeniny sa líšia chemickou štruktúrou, rozpustnosťou a spôsobom vstrebávania a metabolizovania v organizme.

Vzhľad borovice pobrežnej (Pinus pinaster)

Prvok

Charakteristika

Koruna 

Široká, nepravidelná

Kôra 

Hrubá, červenohnedá, popraskaná

Ihlice

Dlhé, tuhé, usporiadané v pároch

Šišky 

Veľké, hnedé, kužeľovité

Využitie extraktu z pobrežnej borovice v potravinách a doplnkoch stravy

extrakt z pobrežnej borovice

Extrakt z pobrežnej borovice sa používa predovšetkým ako zložka doplnkov stravy dostupných vo forme kapsúl, tabliet a viaczložkových prípravkov. V receptúrach sa môže vyskytovať samostatne alebo v kombinácii s vitamínom C, vitamínom E, minerálnymi látkami a inými rastlinnými extraktmi. Použitie v bežných potravinách je menej rozšírené a možnosť použitia konkrétneho extraktu závisí od jeho právneho statusu a splnenia požiadaviek týkajúcich sa bezpečnosti potravín.

Vedecké štúdie o extraktoch z kôry borovice sa zameriavajú okrem iného na parametre obehového systému, metabolizmus glukózy, kognitívne funkcie a stav pokožky. Extrakt z borovice pobrežnej v súčasnosti nemá žiadne autorizované zdravotné tvrdenia schválené Európskou komisiou na základe posúdenia Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA).

Ako vybrať kvalitný extrakt? Na čo si treba dávať pozor?

Základným kritériom výberu je presná identifikácia suroviny. Na etikete by mal byť uvedený latinský názov druhu Pinus pinaster a informácia, že extrakt bol získaný z kôry. Všeobecný názov „extrakt z borovice“ neumožňuje určiť, či prípravok pochádza zo správneho druhu a časti rastliny.

Stojí za to skontrolovať stupeň štandardizácie, teda deklarovaný obsah určitej skupiny zlúčenín v extrakte. Napríklad prípravok obsahujúci 100 mg extraktu štandardizovaného na 70 % procyanidínov poskytuje nominálne 70 mg týchto látok. Pritom je potrebné rozlišovať medzi procyanidínmi a širšou skupinou proantocyanidínov, pretože tieto označenia sa nie vždy vzťahujú na identické analytické parametre.

Pred použitím si prečítajte varovania a kontraindikácie. Osobitnú opatrnosť je potrebné dodržiavať u osôb užívajúcich antikoagulancia alebo antiagregačné lieky a vzhľadom na obmedzené údaje o bezpečnosti aj u tehotných a dojčiacich žien.

Extrakt z kôry borovice pobrežnej je bohatý na polyfenoly, predovšetkým na procyanidíny, ktoré vykazujú zaujímavé biologické vlastnosti. Vedci skúmajú jeho vplyv okrem iného na obehový systém, metabolizmus glukózy a stav pokožky. Hoci výsledky niektorých štúdií sú sľubné, stále chýbajú dostatočne presvedčivé dôkazy na to, aby bol tento extrakt považovaný za účinný prostriedok na liečbu konkrétnych ochorení.

FAQ – najčastejšie kladené otázky o extrakte z pobrežnej borovice

Na čo sa používa extrakt z pobrežnej borovice?

Extrakt je zložkou doplnkov stravy a výskumy týkajúce sa tohto extraktu sa zameriavajú okrem iného na zdravie ciev, krvný tlak, metabolizmus glukózy a stav pokožky. To však neznamená, že jeho účinnosť v týchto oblastiach bola u ľudí jednoznačne potvrdená.

Čo je Pycnogenol a je to to isté ako extrakt z pobrežnej borovice?

Pycnogenol® je obchodný názov špecifického, štandardizovaného extraktu z kôry francúzskej pobrežnej borovice (Pinus pinaster). Nie každý extrakt z tohto druhu je Pycnogenolom. Prípravky sa môžu líšiť zložením, spôsobom výroby a obsahom polyfenolov.

Aké aktívne zložky obsahuje extrakt z pobrežnej borovice?

Najdôležitejšou skupinou sú procyanidíny, ktoré patria medzi polyfenoly. Extrakt obsahuje tiež katechín, epikatechín, taxifolín a fenolové kyseliny. Zloženie a koncentrácia jednotlivých látok závisia od druhu prípravku.

Znižuje extrakt z pobrežnej borovice krvný tlak?

Vplyv extraktu na krvný tlak bol predmetom klinických štúdií, avšak dostupné dôkazy neumožňujú považovať ho za overenú metódu liečby hypertenzie. Nemal by nahrádzať lieky ani odporúčania lekára. 

Pomáha extrakt z pobrežnej borovice na pokožku a vrásky?

Niektoré štúdie skúmali jeho vplyv na hydratáciu, pružnosť a ďalšie parametre pokožky. Výsledky však nie sú dostatočné na to, aby bolo možné zaručiť protivráskový alebo omladzujúci účinok. Sú potrebné rozsiahlejšie a dobre navrhnuté klinické štúdie.

Je extrakt z pobrežnej borovice bezpečný?

Bezpečnosť závisí od konkrétneho prípravku, dávky a zdravotného stavu osoby, ktorá doplnok užíva. Osobitnú opatrnosť by mali dodržiavať osoby užívajúce antikoagulancia alebo lieky proti zrážaniu krvných doštičiek. Údaje o užívaní počas tehotenstva a dojčenia sú obmedzené.

Ako vybrať dobrý extrakt z pobrežnej borovice?

Stojí za to venovať pozornosť trom informáciám na etikete: názvu druhu Pinus pinaster, uvedenie kôry ako suroviny a štandardizácii na určité zlúčeniny, napr. procyanidíny. Dôležité je tiež množstvo extraktu v jednej dávke a prehľadné zloženie prípravku.

Čo znamená štandardizácia extraktu na 70 % procyanidínov?

Znamená deklarovaný obsah tejto skupiny zlúčenín v extrakte. Napríklad 100 mg extraktu štandardizovaného na 70 % procyanidínov obsahuje nominálne 70 mg týchto látok. Samotná vysoká štandardizácia však nedokazuje väčšiu zdravotnú účinnosť.

Zdroje:

  • Dridi, W., & Bordenave, N. (2020). Pine Bark Phenolic Extracts, Current Uses, and Potential Food Applications: A Review. Current pharmaceutical design, 26(16), 1866–1879. https://doi.org/10.2174/1381612826666200212113903
  • Bayer, J., & Högger, P. (2024). Review of the pharmacokinetics of French maritime pine bark extract (Pycnogenol®) in humans. Frontiers in nutrition, 11, 1389422. https://doi.org/10.3389/fnut.2024.1389422
  • Robertson, N. U., Schoonees, A., Brand, A., & Visser, J. (2020). Pine bark (Pinus spp.) extract for treating chronic disorders. The Cochrane database of systematic reviews, 9(9), CD008294. https://doi.org/10.1002/14651858.CD008294.pub5
OHODNOŤTE ČLÁNOK:
0 / 5